تبلیغات
هالیوود | بالیوود | ‌ایران - هری پاتر، گیشه سینماها را طلسم می کند
هالیوود | بالیوود | ‌ایران

I'm Tony Montana
درباره وبلاگ
جستجو
موضوعات
آخرين نوشته ها
نويسندگان
پيوند ها
آرشيو مطالب
پيوندهاي روزانه
ابر برچسب ها
آمار سايتهری پاتر، گیشه سینماها را طلسم می کند

با شروع اكران عمومی «هری‌ پاتر و شاهزاده نیمه‌اصیل» از فردا در سینماهای آمریكا و دیگر كشورهای جهان، تحلیل‌گران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌كنند مجموعه فیلم هری پاتر تبدیل به پرفروش‌ترین و موفق ترین مجموعه فیلم تاریخ سینما شود.كمپانی «برادران وارنر» كه فیلم را تهیه كرده، با این تحلیل اقتصادی موافق است. پنج قسمت قبلی مجموعه «هری‌پاتر» در سطح جهانی (هم آمریكا و هم بقیه كشورهای دنیا) نزدیك 5 میلیارد دلار فروش كرده‌اند.
مجموعه فیلم «جیمز باند» -كه تولید آن از حدود 4 دهه قبل شروع شد و تاكنون بیست‌ویك قسمت آن تولید و روانه بازار سینما شده- تا به حال 5 میلیارد دلار فروش كرده است.

تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند هری پاتر این ماه به این رقم فروش دست پیدا كرده و رقیب قدیمی خود را به مكان دوم جدول می‌راند.
كتاب‌های هری پاتر كه توسط م«جی كی‌رولینگ» نوشته شده، به بیش از 65 كشور جهان ترجمه شده و اكثر مردم كشورهای مختلف آشنایی خوبی با كاراكترهای این كتاب‌ها دارند.
این نكته كمك زیادی به موفقیت مالی مجموعه فیلم سینمایی آن كرده است. قسمت جدید فیلم كه فردا نمایش عمومی بین‌المللی خود را شروع می‌كند، ششمین قسمت از ماجراجویی‌های هری پاتر و دوستانش در مدرسه جادوگری هاگوارت است.
فیلم به جز آمریكا و كانادا، در 64 كشور جهان هم به نمایش درمی‌آید.
رسانه‌های گروهی خبر می‌دهند تمام بلیط‌های نمایش نیمه شب فیلم در روز چهارشنبه، پیش فروش شده است.
چنین موفقیتی را قسمت دوم «تغییر شكل‌دهندگان» كه سه هفته قبل اكران عمومی شد، به دست نیاورد.
این فیلم طی 18 روز نمایش در سینماهای آمریكا و كانادا 333 میلیون دلار فروش كرد و لقب اولین 300 میلیونی فصل تابستان را گرفت.
تحلیل‌گران اقتصادی سینما عقیده دارند «هری پاتر 6» خلیی زود این رقم فروش را رد كرده و عنوان موفق‌ترین فیلم فصل تابستان و كل سال 2009 را به نام خود ثبت خواهد كرد.
قسمت قبلی فیلم «هری پاتر و فرقه ققنوس» در سال قبل اكران عمومی شد و در اولین روز نمایش خود در آمریكا 44 میلیون دلار فروش كرد. فروش نیمه شب آن هم 12 میلیون دلار بود.
فروش افتتاحیه فیلم در سه روز اول نمایش به 140 میلیون دلار رسید.
«هری پاتر 5» در آمریكا و كانادا به یك فروش كلی 292 میلیون دلاری رضایت داد، در حالی كه بقیه كشورهای جهان 646 میلیون دلار فروش كرد.
«دیوید یاتس» كه این قسمت فیلم را كارگردانی كرد، سازنده ششمین قسمت آن هم هست. این دومین بار است كه او یك فیلم هری پاتری را كارگردانی می‌كند - گفته می‌شود، او قرار است قسمت آخر فیلم ( كه در دو قسمت ساخته می‌شود)‌ را نیز كارگردانی می‌كن
طبقه بندی: اخبار هالیوود، 

پنجشنبه 25 تیر 1388 توسط حسن یوسف زاده